Pobyt v nemocnici častokrát provází i typický nemocniční zápach. Někdy je natolik intenzivní, že je velmi nepříjemný a vyvolává i žaludeční potíže. Nezpůsobují jej však samotní lékaři a ostatní personál, šíří se tudy díky důkladné dezinfekci. Dezinfekce v nemocnicích zbavuje povrchy podlah a některých předmětů nebezpečných mikroorganismů, které právě zde mohou být příčinou infekce a zánětlivých stavů. Důkladná dezinfekce je naprosto zásadní zejména na odděleních JIP, na pooperačních pokojích, operačních sálech a podobných pracovištích, kde jsou pacienti vystaveni působení vnějšího prostředí skrze otevřené rány.
Dezinfekce však nemá význam pouze v nemocnicích, v některých prostorách se uplatní i v kancelářích nebo v domácnosti, například na toaletách, v koupelnách, sprchových koutech, umývárnách, kuchyňských linkách apod. Na co se však často zapomíná, jsou dezinfekce vzduchotechniky.
Proč zrovna vzduchotechnika, není to zbytečný luxus a vyhozené peníze?
Ne, opravdu to luxus není, ale spíše nutnost. Na povrch vnitřních stěn ocelového potrubí dosedá mastný prach a zde se velmi pohodlně rozmnožují zejména plísně. Jakmile uvedete vzduchotechniku do provozu, například pomocí ventilátoru, ten rozvíří plesnivý povrch a toxické spory se začnou šířit do okolního prostoru. Dostávají se i do bytu, zejména krátce poté, co ventilátor vypnete, a za přispění změny tlaku a teploty vzduchu v místnosti a uvnitř vzduchotechniky.
Vdechování spor plísní po krátkou dobu nic neznamená, ale jestliže tento proces opakujete prakticky den co den, může to být jeden z vlivů, co se negativně podepíší na vašem zdraví. Nač tedy dávat plísním příležitost škodit, když to nemusí být? Dezinfekce vzduchotechniky zároveň zbaví povrch potrubí mastného prachu, který je také nebezpečnou hořlavinou, takže se tím vyřeší dva problémy současně.