V dnešní době už v řadě výrobních firem m používají plně automatizované obráběcí stroje a centra, ale v menších firmách, které nemají sériovou výrobu, se stále uplatní člověk, kterému se říká rýsovač.
Rýsovač nemá za úkol nakreslit, čili narýsovat výkres, jak by se možná dalo ze slova rýsovač odvodit, ale podle výkresu rýsuje např. osy děr podle výkresu na daný výrobek, aby obráběč mohl podle rysek nastavit vrtačku a odvrtat díry na správném místě. K rýsování na ocelové plechy a polotovary nepoužívá tužky, ale nejrůznější rysky a čáry vyryje do materiálu rýsovací jehlou. A aby čáry byly rovně a přesně odměřené, potřebuje kvalitní kovové pravítko, podél kterého může osy do materiálu vyrývat. Ale nejen obyčejné kovové pravítko, ale i úhelníky, úhloměry a kružítka. Může to být i docela namáhavá práce, protože často uvidíte rýsovače, jak leze na rýsovací stůl s metrovým kovovým pravítkem nebo úhelníkem, které není zrovna lehké a rýsuje osy a hrany na skutečně obrovské obrobky.
Dělat rýsovače je velice zodpovědná práce. Musíte se dobře a rychle vyznat ve výkresové dokumentaci výrobku a protože se skutečně jedná o kusovou výrobu, každý výkres a každý výrobek je jiný a rýsovač nemá na orýsování většinou moc času. Musí být přesný a spolehlivý, protože obráběč už po něm nepřeměřuje, má-li narýsované osy na správném místě. Až výstupní kontrola může odhalit případné špatné rozměry výrobku.
Kvalitní práci může odvádět jen pracovník, kterému zaměstnavatel poskytne kvalitní nástroje a kvalitní měřící pomůcky. I taková drobnost jako kovové pravítko pro rýsovače může ovlivnit přesnost výroby a dát za vznik zmetkovému výrobku. Nekupujte levné nástroje, které mají malou živostnost. Investice do kvality se vždy vyplatí. Nakupujte u firmy i-nastroje a nebudete litovat. Široký výběr kvalitních nástrojů a pomůcek pro vaši výrobní strojírenskou firmu.