České Budějovice jsou správním centrem Jihočeského kraje a někteří lidé, co si naplánují v tamních místech dovolenou, si obvykle prohlédnou nejvíce vyzdvihované památky na reklamních prospektech a turistických průvodcích a rozjedou se pak zas dál, za jinými cíli. Konkrétně to může vypadat tak, že navštíví náměstí Přemysla Otakara II., vystoupají na Černou věž a při troše štěstí ještě zavítají k soutoku Vltavy a Malše na Sokolský ostrov.
Rádi bychom vám naznačili, že to není zdaleka vše, co by vás tu mohlo zaujmout, a rozhodně není zbytečně promarněným časem, pokud si tu objednáte ubytování v soukromém penzionu skrze kontakt na delší dobu, řekněme celého týdne.
Park Stromovka a in-line dráha k zámku v Hluboké nad Vltavou – rozsáhlý městský park je velmi příjemným místem pro odpočinek, můžete tu navštívit hvězdárnu a planetárium, arboretum, discgolf, rybník Bagr a na závěr se vypravit na in-line bruslích nebo na kole stezkou podél Vltavy až k zámku Hluboká nad Vltavou. Podél Vltavy můžete směřovat i na opačnou stranu, proti proudu, třeba až k Trilčovu jezu. Anebo si tu pronajmete vodácké vybavení a splujete si Vltavu na jejím horním toku.
Dubičné – o tomto místu mnoho návštěvníků města vůbec neví, v zimě si zde můžete zalyžovat (na přírodním sněhu) a po celý rok je tu k dispozici nádherná vyhlídka z Dlouhého vrchu směrem na východní část Českých Budějovic. V letech 1932 až 1955 sloužil Dlouhý vrch jako první přírodní (svahové) letiště pro bezmotorové kluzáky v naší zemi.
Kleť – Od Českých Budějovic je nejvyšší vrchol Blanského lesa nádherným http://www.albatrosmedia.cz/tituly/15578144/canon-eos-650-d-od-momentek-k-nadhernym-snimkum/ panoramatem, viditelným na jihozápadě z horních pater některých výškových budov. Neodmyslitelně patří ke zdejšímu koloritu, stejně jako řeka Vltava a nedaleká Třeboňská pánev. Na Kleť si nenechte ujít alespoň krátký výlet, vydejte se do Krásetína k dolní stanici sedačkové lanovky a zpáteční cestu můžete zdolat již pěšky, třeba opět trasou podél lanovky.